Ideální prkénko
Výběr ideálního prkénka do kuchyně
Prkénka na krájení mohou být vyrobena z různých materiálů, jako je dřevo, plast, sklo, mramor atd. Všechny tyto materiály jsme seřadili, abychom Vám řekli, který z nich se jako prkénko na krájení hodí nejlépe.
Jednou z věcí, které potřebujete k přípravě zdravé, chutné a vynikající kuchyně, je skvělé prkénko na krájení. A i když výběr prkénka do kuchyně není žádná raketová věda, přesto je vhodné se rozhodnout informovaně, protože když jde o jídlo, opatrnosti není nikdy dost.
Jaké prkénko na krájení se hodí
Použité parametry jsou následující:
- Estetika
- Údržba
- Náklady
- Personalizace
- Bezpečnost
- Sekundární použití jako servírovací talíř
- Trvanlivost
Plastové / polymerní / akrylové krájecí desky
Základní materiály jsou zpracované a nemají biologickou povahu. Nejsou tedy šetrné k lidskému tělu. Pokud se ke krájení potravin na krájecím prkénku z akrylu nebo polypropylenu či jiných polymerů používá nůž z nerezové oceli (vždy se doporučuje pro všechny kuchyňské aplikace - nepoužívejte nože z jiných kovů), má tlak na nůž směrem dolů tendenci pomalu poškrábat a odštípnout povrchový materiál. Toto postupné poškrábání povrchu prkénka je škodlivé více než jedním způsobem. Materiál, který je z prkénka seškrábán, se spolu s jídlem dostává do Vašeho těla, protože škrábance jsou někdy pouhým okem sotva viditelné. Nakonec přidáte plastové materiály do pánve nebo zapékací mísy, kde se při vysokých teplotách polymery stanou součástí Vašeho jídla, aniž byste si to uvědomili.
Toto "usazení" polymerních odřezků je nebezpečné a může být karcinogenní, pokud je tělo nedokáže vyloučit. Kromě chemické toxicity a jejích účinků na lidský organismus, které vznikají při používání takových prkének, jsou štěrbiny vzniklé na syntetických prkénkách neopravitelné a časem se v nich uchytí bakterie. Většinu bakterií snad odstraní běžné ruční mytí (nebo cyklus v myčce nádobí, pokud to výrobce doporučuje). Existují však druhy bakterií, které na prkénku zůstanou a postupně štěrbiny kolonizují.
Bakterie jsou pouhým okem neviditelné, a proto si nemusíte uvědomit, že se v nich nachází jejich kolonie, dokud nezpůsobí nějakou škodu na Vašem zdraví. I kdybychom předpokládali, že většina bakterií byla ze štěrbin na desce odstraněna, některé bakterie mají schopnost uvolňovat spory a tyto spory mohou přežívat v drsných podmínkách vlhkého, suchého, vysokoteplotního i nízkoteplotního prostředí, a když nastane správný čas, vyklíčí a způsobí onemocnění. Mezi škodlivé rody bakterií patří Salmonella, Pseudomonas, Coliforms. Jakmile je deska poškrábaná natolik, že jsou na ní vidět více než milimetr hluboké trhliny a plastové úlomky volně visící na desce, je čas desku vyřadit.
Skleněná krájecí prkénka
Sklo je materiál, který se po celém světě hojně používá i pro potravinářské účely. I když je sklo vhodné pro potraviny ideálním materiálem, ne každé sklo používané k výrobě prkének na krájení odolá poškrábání. Je pravděpodobné, že skleněné škrábance mohou uživatelé časem v malém množství pozřít, což může vést ke zdravotním problémům včetně vnitřních zranění. Sklo je také křehké a může se roztříštit, čímž se zvyšuje riziko fyzického zranění. Kvůli dodatečným nákladům na péči a výměnu je sklo méně preferovaným materiálem pro krájecí desky. V závislosti na kvalitě prkénka také nemusí být některá skleněná prkénka vhodná pro mytí v myčce nádobí.
Dřevěné desky na krájení
Ne všechny druhy dřeva jsou vhodné pro výrobu prkének na krájení. Je důležité, abyste si dřevěná prkénka na krájení pečlivě prostudovali a před jejich nákupem se informovali o dřevu použitém při jejich výrobě. V porovnání se všemi ostatními materiály, které lze použít na výrobu prkének na krájení, se dřevo zdá být ve všem lepší. Dřevo, které je přírodním materiálem, jenž nezatěžuje nože, udržuje se poměrně snadno než bambus a nepotřebuje tolik zpracování jako bambus (je tedy šetrnější k životnímu prostředí z hlediska energie ušetřené při procesu zpracování bambusových prkének), je dnes na celém světě preferovaným materiálem pro profesionální i domácí prkénka na krájení. I když některá omezení uvedená u jiných materiálů platí i pro dřevo, jako například hromadění bakterií, správná údržba dřevěných prkének znamená, že slouží nejdéle a jsou nejbezpečnější ze všech alternativ. Pokud jsou dřevěná prkénka udržována v suchu, nejsou mytá v myčce na nádobí a jsou pečlivě dodržována hygienická pravidla (používejte oddělená prkénka na zeleninu a maso), jsou tou nejlepší volbou, kterou můžete udělat.
Mramorová krájecí prkénka
Mramorová prkénka jsou sice naprosto bezpečná a snadno se čistí, ale proč by někdo chtěl obětovat svou sadu ostrých nožů krájením do kamene? Mramor je přece KÁMEN. Další nevýhodou je, že mramor je těžký. Možná si ho však budete chtít ponechat pro řídké použití při zvláštních příležitostech (mramor vypadá skvěle), protože je to vynikající materiál pro talíře - dokonce umožňuje odkládat pánve a zabraňuje jejich spálení na stole nebo pracovní desce.
Čtěte také
- visibilitySoutěž: Jaké skleněné prkénko - ochranná deska se Vám líbí?
- visibilitySkleněné nebo dřevěné prkénko?
- visibilityNejbezpečnější prkénko
- visibilityTriky pro čištění kuchyňských prkének
- visibilityBarva prkénka